logo O NÁS PROVOZNÍ DOBA A VSTUPNÉ KUDY K NÁM - KONTAKT VIDEOPOZVÁNKA TECHNIKA MUZEA VE FILMECH AKCE 2016 AKCE 2017 FOTOGALERIE NAPSALI O NÁS VNĚJSÍ EXPOZICE VNITŘNÍ EXPOZICE UPOMÍNKOVÉ PŘEDMĚTY MUZEUM DĚKUJE AKTUALITY BAHNA 2015 VÝSTAVA K 70. VÝROČÍ
logo
| vojenské Muzeum na demarkační linii v Rokycanech | Rokycany | Muzeum Rokycany | | vojenské Muzeum na demarkační linii v Rokycanech | Rokycany | Muzeum Rokycany | | vojenské Muzeum na demarkační linii v Rokycanech | Rokycany | Muzeum Rokycany |

VNITŘNÍ EXPOZICE VOJENSKÉHO MUZEA

VNITŘNÍ MULTIMEDIÁLNÍ EXPOZICE

    Vnitřní expozice vojenského muzea s řadou multimediálních prvků, diorám a trojrozměrných exponátů mapují období let 1938 až 1945 v Československu. Najdete zde expozice výzbroje a výstroje československé prvorepublikové armády, pohraničního opevnění, jednotlivých armád podílejících se na bojích na demarkační linii, holocaustu a II. odboje na Rokycansku. Při jejím procházení prožijete prostřednictvím trojrozměrných exponátů, diorám a multimediálních expozic příběh vývoje československých událostí od roku 1918 do května 1945. Prožijete zde s našimi předky budování pohraničního opevnění, zažijete ale i noční přepadení na hranicích. Nová trojrozměrná multimediální expozice vás vtáhne do situace v pohraničí jedné noci v září 1938, kdy byla ordnery SdP přepadena četnická stanice, které přijíždí na pomoc pohotovostní oddíl československé armády v čele s obrněným automobilem OA vz. 30. Horké léto a podzim roku 1938 uvidíte také na novém dioráma. Společně s branci pak nastoupíte při mobilizaci do pevnostních objektů. Prožijete ale také zklamání a bezmocnost při následné demobilizaci a ústupu z obranných postavení. Aktivní účast našich vojáků v československých jednotkách v zahraničí na bojištích II. světové války a události tragického období do roku 1945 vám přiblíží další výstavní sály. Protože město Rokycany leží na významném době – demarkační linii – je další dioráma o velikosti 6x2 metry věnováno právě situaci v květnu 1945 na této linii dotyku osvobozujících armád.

Od roku 2015 bude pro veřejnost otevřena nová část vnitřní expozice věnovaná památce parašutisty z nedaleké obce Břasy Jiřího Potůčka – Tolara, který jako jeden z členů výsadku Silver A se významně podílel na navázání a udržování radiotelegrafického spojení okupované vlasti v období II. světové války a exilové vlády v Londýně díky vysílačce Libuše. Expozice informuje o jeho životě, výcviku, vysazení na okupované území a dalšího působení v protektorátu až do doby jeho zastřelení českým četníkem 2.7.1942 u Pardubic na pozadí událostí končících tragédií vypálení obce Ležáky. Součástí expozice je dioráma strojovny v osadě Hluboká, kde se s vysílačkou ukrýval. Jiří Potůček-Tolar byl dne 28.10.1945 vyznamenán in memoriam Československým válečným křížem 1939 a 17.7.1948 povýšen in memoriam do hodnosti št. kapitána. Nad touto expozicí převzala patronát obec Břasy, kde Jiří Potůček prožil své dětství.

Výstavní sály vnitřních expozic obsahují LCD obrazovky, na kterých jsou promítány dokumentární záběry této pohnuté doby. Diorámou předválečné pevnostní linie zase projíždí funkční model válečného transportního vlaku.

VOJENSKÉ EXPOZICE

Vojenské Muzeum na demarkační linii v Rokycanech vnitřní expozice - historická uniforma vojáka. Vojenské Muzeum na demarkační linii v Rokycanech vnitřní expozice. Vojenské Muzeum na demarkační linii v Rokycanech vnitřní expozice. Vojenské Muzeum na demarkační linii v Rokycanech vnitřní expozice - motocykl Praga.
Vojenské Muzeum na demarkační linii v Rokycanech vnitřní expozice panorama.
Vojenské Muzeum na demarkační linii v Rokycanech vnitřní expozice střílny bunkru. Vojenské Muzeum na demarkační linii v Rokycanech vnitřní expozice střílny bunkru. Vojenské Muzeum na demarkační linii v Rokycanech vnitřní expozice - četnická stanice. Vojenské Muzeum na demarkační linii v Rokycanech vnitřní expozice - četnická stanice.
Vojenské Muzeum na demarkační linii v Rokycanech vnitřní expozice - historický automobil. Vojenské Muzeum na demarkační linii v Rokycanech vnitřní expozice - historický automobil. Vojenské Muzeum na demarkační linii v Rokycanech vnitřní expozice - historický motocykl. Vojenské Muzeum na demarkační linii v Rokycanech vnitřní expozice historického bunkru.
Vojenské Muzeum na demarkační linii v Rokycanech vnitřní expozice - kulometčík. Vojenské Muzeum na demarkační linii v Rokycanech vnitřní expozice - výbava vojáka. Vojenské Muzeum na demarkační linii v Rokycanech vnitřní expozice - život v koncentračním táboře. Vnitřní expozice muzea bojové techniky | Vojenské muzeum | vojenské Muzeum na demarkační linii v Rokycanech | Rokycany | Muzeum Rokycany | Vnitřní expozice
Vojenské Muzeum na demarkační linii v Rokycanech vnitřní expozice - radista, morzeovka. Vojenské Muzeum na demarkační linii v Rokycanech vnitřní expozice - ukázka minometu. Vojenské Muzeum na demarkační linii v Rokycanech vnitřní expozice - vojenská uniforma. Vojenské Muzeum na demarkační linii v Rokycanech vnitřní expozice.
Vojenské Muzeum na demarkační linii v Rokycanech vnitřní expozice - různé druhy uniforem podle rozdělení do rot. Vojenské Muzeum na demarkační linii v Rokycanech vnitřní expozice - ocenění. Vojenské Muzeum na demarkační linii v Rokycanech vnitřní expozice - Adolf Hitler. Vojenské Muzeum na demarkační linii v Rokycanech vnitřní expozice - vybavení pěších vojáků.

DIORAMA

Vojenské Muzeum na demarkační linii v Rokycanech diorama. Vojenské Muzeum na demarkační linii v Rokycanech diorama. Vojenské Muzeum na demarkační linii v Rokycanech diorama. Vojenské muzeum - diorama.
Muzeum na demarkační linii - diorama.

JAK SE STAVÍ EXPOZICE

Vojenské Muzeum na demarkační linii v Rokycanech - jak se staví expozice. Vojenské Muzeum na demarkační linii v Rokycanech - jak se staví expozice. Vojenské Muzeum na demarkační linii v Rokycanech - jak se staví expozice. Vojenské Muzeum na demarkační linii v Rokycanech - jak se staví expozice.

Muzeum na demarkační linii
Šťáhlavská 1284
337 01 Rokycany
tel:736 119 461
tel:603 528 875
e-mail: radka.vavrova@email.cz